ddm

czwartek, 15 października 2015

Tak było z Panią Iwoną!

Jak zwykle interesująco, jak zwykle fajnie, jak zwykle genialnie:) Zobaczcie fotorelację ze spotkania z Iwoną Chmielewską:

Chociaż pora była przedpołudniowa publiczność dopisała, z czego bardzo się cieszymy. 
Artystka zaprezentowała swoją książkę abc.de, która powstała na zamówienie niemieckiego wydawcy.  To wielojęzyczny, obrazkowy słownik o niemieckiej kulturze i ambitny graficzny alfabet, wprowadzający czytelników do świata sztuki, literatury, nauki i filozofii. 

Książka ma formę ilustracji inspirowanych literami alfabetu, które można ją czytać na dwa sposoby. Każda z liter ukrywa, czy może raczej odkrywa wiele odnośników do niemieckiej kultury – pojawiają się ważne osoby, jak bajkopisarze bracia Grimm, poeta Rilke czy filozofowie: Kant, Nietzsche i Leibniz czy naukowiec Einstein.
Jednak jak mówi Autorka – wszystko to można pominąć, jeśli ktoś nie ma ochoty zagłębiać się w historyczne czy filozoficzne rozważania i podziwiać po prostu pomysłowe ozdobne litery. 

O tej książce nie sposób pisać, trzeba ją po prostu czytać i rozkoszować się szukaniem skojarzeń i drugiego znaczenia obrazów.

Były też warsztaty dla dzieci, które stworzyły pod okiem Artystki prace wykorzystujące efekt lustrzanego odbicia. Wiele liter, niestety nie wszystkie, poddaje się temu zabiegowi, można więc stworzyć laurkę dla MAMY lub TATY:)

fot. Anna Maria Biniecka