ddm

czwartek, 15 października 2015

Animowane filmy i szaleństwa pod stołem...

Chcecie zobaczyć, jak tworzyliśmy krótkie filmy animowane? A chcecie wiedzieć jak? :) Już zdradzamy: scenariusz naszych filmów inspirowany był książeczką - „Narodziny liter” Stefana Themersona, z ilustracjami Franciszki Themerson. Pracowaliśmy w grupach przy stole trikowym. Zapytacie - a co to takiego? Jesteśmy w tym już ekspertami – to model zrekonstruowany na podstawie szkicu Stefana Themersona. Warto zajrzeć do książki. Jeśli jej nie macie pod ręką, obejrzyjcie chociaż nasze zdjęcia:)
To była naprawdę świetna zabawa...i ciężka praca :)


Warsztaty poprowadziły Martyna Groth i Barbara Matwiejczyk.

Barbara Matwiejczyk – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim – specjalność Wiedza o teatrze oraz Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie – specjalność Montaż. Fotograf, teatrolog, prowadząca warsztaty fotograficzne i filmowe dla dzieci i dorosłych (realizowanych m.in w ramach programu "Otwarta Szkoła"). Koordynator projektów w stowarzyszeniu "MAMY więcej"; koordynatorka i współautorka wystawy fotograficznej pod tym samym tytułem, prezentowanej m.in. w Łazienkach Królewskich w Warszawie, uhonorowanej Tulipanem Narodowego Dnia Życia w kategorii Dzieło kultury oraz Nagrodą Pary Prezydenckiej „Dobry Klimat Dla Rodziny” 2014. Współrealizatorka projektu „Obraz+Ruch” - warsztatów filmowych inspirowanych twórczością Franciszki i Stefana Themersonów. Prywatnie mama trojga dzieci i właścicielka firmy "Niebieskie Migdały". 

Martyna Groth
 – doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego, teatrolożka, edukatorka i animatorka kultury, koordynatorka i producentka wydarzeń artystycznych, autorka scenariuszy programów edukacyjnych (z zakresu teatru oraz kultury audiowizualnej) i instruktorka warsztatów. Autorka "Słowniczka Teatru Lalek" wydanego w 2014 roku przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Pomysłodawczyni i instruktorka warsztatów „OBRAZ+RUCH”, inspirowanych twórczością Franciszki i Stefana Themersonów. Inicjatorka i współautorka koncepcji widowiska „Teatr na barce. Miasto Możliwe”. Uczestniczka wystawy w ramach World Stage Design w Cardiff (2013). Stypendystka Miasta Gdańska oraz Samorządu Województwa Pomorskiego (2013). Beneficjentka Programu "Bank Aktywnych Kobiet" (2013). Członkini Stowarzyszenia „Mamy więcej”.
-- 

fot. Anna Maria Biniecka