ddm

poniedziałek, 6 października 2014

Jak zrobić lalki? Opowieść o warsztatach w Nadbałtyckim Centrum Kultury:)

Czas zdradzić Wam więcej szczegółów dotyczących dziewiątych Bałtyckich Spotkań Ilustratorów:) Oto one:

17-18 października 2014
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
ul. Korzenna 33/35



WARSZTATY*
*obowiązują zapisy: warsztaty@nck.org.pl (ilość miejsc ograniczona)


17 października, piątek

12.00 – 15.00
Marius Jonutis i Rimas Driežis, „Lele” – magia teatru lalkowego. Spotkanie z twórcami autorskiego teatru lalek z Wilna – reżyserem i ilustratorem. Wykład i warsztat o metodach pracy i technikach animacji lalek teatralnych.

Miejsce: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Pracownia Scenografii, ul. Targ Węglowy 6, s. 127
Warsztat adresowany do młodzieży i dorosłych (uczniów i studentów kierunków artystycznych, nauczycieli, animatorów, bibliotekarzy)


18 października, sobota


10.00

Pokaz animacji lalek w wykonaniu aktora Andrzeja Żaka
wstęp wolny, w pierwszej kolejności dla uczestników warsztatów

10.30 -12.30
Pobawmy się w teatr – warsztaty tworzenia lalek.
Wiek uczestników 7-107 lat. Młodsze dzieci muszą korzystać z pomocy rodziców, ze względu na użycie ostrych narzędzi (np. nożyczki).
Warsztaty będą odbywały się równolegle, w trzech grupach:



I. Czy z dziecięcych skarpetek może powstać trzygłowy smok, a ze starego pędzla piękna lub brzydka księżniczka? Wszystko jest możliwe dzięki wyobraźni! Używając przedmiotów, które mamy na co dzień pod ręką, stworzymy niezwykle lalki, które potem spróbujemy ożywić.
Można przynieść przedmioty, które mogą zostać wykorzystane do produkcji lalek, np. stare skarpetki, rękawiczki lub drewnianą łyżkę.
 
Prowadzenie: Grażyna Rigall – autorka ilustracji do książek dla dzieci, okładek płyt. Projektuje i wykonuje unikatowe lalki, m.in. Krokodyla i Rybę w czerwonych butach – wielkoformatowe maskotki Bałtyckich Spotkań Ilustratorów, które posłużyły do aranżacji wystaw w poprzednich latach.


II. Papierowy świat. Uczestnicy stworzą papierowy teatr: lalki, kostiumy, w które będzie można ubierać lalki, rekwizyty, dekoracje teatralne.
Prowadzenie: Tiia Mets (Estonia) ilustruje książki, rysuje dla pisma adresowanego do dzieci „Täheke”. Związana jest z projektami ArtDoll – sama wykonuje lalki i organizuje krajowe i międzynarodowe wystawy. Prowadzi warsztaty dla dzieci w Estonii.


III. Jak zrobić pajacyka na sznurku? – warsztat inspirowany ilustracjami Taidy Balčiūnienė (ur. 1925), znanej ilustratorki litewskich książek, prywatnie babci prowadzącej warsztat Sigute.
Sigute Chlebinskaite (Litwa) studiowała grafikę, architekturę i wzornictwo. Zaangażowana w projekty edukacyjne, autorka wystaw dotyczących sztuki książki na Litwie i za granicą. Stworzyła mobilne studio “You Can Create a Book” (www.bookland.lt), wprowadzające dzieci w różne etapy historii książek. Wraz z nią warsztaty prowadzi Marius Jonutis – malarz, rzeźbiarz, grafik, ilustrator    i pisarz. Za autorską książkę The Worm Bird: Your First Book about the Art of Flying artysta został umieszczony na Liście Honorowej IBBY.


13.00-15.00

Jak ożywić obraz w książce – ruchome obrazy i złudzenia w książkach w XIX w. (na przykładzie Ernsta Nistera) i współcześnie. Tworzenie własnego ruchomego obrazu.
Prowadzenie: Sigute Chlebinskaite, Marius Jonutis (Litwa)
Wiek uczestników – od 9. lat, warsztat wymaga trochę więcej skupienia i cierpliwości.



Kiermasz książek zorganizowany przez  księgarnię „Ambelucja”
17 października, 16.00–20.00, 18 października, 10.00–16.00

baltyckiespotkaniailustratorow.blogspot.com

Do zobaczenia! :):):)