ddm

środa, 18 października 2017

POLSKA SZKOŁA KSIĄŻKI OBRAZKOWEJ

Pod tym tytułem kryją się tegoroczne spotkania z ilustratorami. Jest to również tytuł nowej publikacji Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

„POLSKA SZKOŁA KSIĄŻKI OBRAZKOWEJ” autorstwa Małgorzaty Cackowskiej i Anity Wincencjusz-Patyny, w opracowaniu graficznym Grażki Lange, to przewodnik i album w jednym. Nawiązując do takich zjawisk jak Polska Szkoła Ilustracji, Polska Szkoła Plakatu czy Polska Szkoła Filmowa, publikacja podkreśla równie wysoką rangę artystyczną książki obrazkowej w polskiej sztuce współczesnej.

Prezentuje ona dokonania w tej dziedzinie od lat 50. XX wieku po współczesność. Obok tekstu analitycznego i biogramów artystów, zawiera reprodukcje rozkładówek książek obrazkowych wybranych wybitnych twórców. Wśród omawianych artystów znaleźli się zarówno mistrzowie ilustracji, tacy jak: Józef Wilkoń, Bohdan Butenko, Adam Kilian, Janusz Stanny jak i artyści młodszego pokolenia: Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Marta Ignerska, Katarzyna Bogucka, Iwona Chmielewska, Jan Bajtlik i wielu innych.

Każdy odnajdzie tu coś dla siebie. Adresowana jest zarówno do koneserów, miłośników książki obrazkowej i polskiej ilustracji, jak i do osób zajmujących się tą dziedziną zawodowo – badaczy, pedagogów, bibliotekarzy.

Już w piątek, 26 października będziecie Państwo mieli obejrzeć to małe dzieło sztuki edytorskiej, ale również spotkać się z jego pomysłodawczyniami i autorkami.




Teksty analityczne i biogramy artystów opracowały prof. ANITA WINCENCJUSZ-PATYNA – historyczka sztuki, prodziekan Wydziału Malarstwa na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, wykładowczyni historii i teorii sztuki, historii malarstwa, a także historii i teorii designu, autorka książki „Stacja Ilustracja”  oraz dr MAŁGORZATA CACKOWSKA – badaczka różnych aspektów książki obrazkowej, jej wielka propagatorka i popularyzatorka. Autorka wielu opracowań i wykładów na temat konstrukcji znaczeń w polu książki obrazkowej w jej tradycyjnych i współczesnych odmianach. Twórczyni Pracowni Interdyscyplinarnych Badań Książki Obrazkowej na Uniwersytecie Gdańskim






Warstwę wizualną publikacji zaprojektowała prof. GRAŻKA LANGE, autorka ponad osiemdziesięciu projektów książek, za które otrzymała wiele nagród i wyróżnień: wielokrotnie za Najpiękniejszą Książkę Roku, Książkę Roku IBBY, wpis na Honorową Listę Andersena, nagrodę specjalną PTWK za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki książki, Medal Zasłużonych Kulturze Gloria Artis. Kieruje Pracownią Ilustracji na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.








DO ZOBACZENIA ZA TYDZIEŃ!