ddm

poniedziałek, 28 września 2015

Litwa, Finlandia, Estonia, Niemcy...międzynarodowo na naszej wystawie!

Gościć będziemy wybitnych ilustratorów i grafików, oto kolejni zaproszeni artyści:

Rasa Joni, Litwa
Ukończyła Wydział Fotografii i Mediów oraz Nauczanie przedmiotów artystycznych i rzemiosła na Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie.
Jest autorką oraz ilustratorką książek dla dzieci. Stworzyła kilkanaście filmów animowanych. Prowadzi też warsztaty animacji z dziećmi.
Jej książki były nagradzane na Litwie, autorska książka  „Gwiezdny koń i panda“ otrzymała tytuł Książki roku w 2010 r.

www.illustratingbooks.com
www.joniart.com

Bałtyk/Baltic sea


Lina Dūdaitė, Litwa
Niezależna ilustratorka oraz projektantka. Specjalizuje się w ilustracji książkowej oraz projektowaniu graficznym. Ukończyła Szkołę Artystyczną im. J. Naujalisa i Instytut Sztuk Pięknych w Kownie ze specjalizacją w grafice projektowej. W 2010 r., podczas kongresu IBBY w Santiago de Compostela w Hiszpanii, Dūdaitė została wpisana na Listę Honorową IBBY za swe ilustracje do książki Historia o mewie i kocie, który uczył ją latać (Apie žuvėdrą ir katiną, kuris išmokė ją skraidyti).

"Gdy rysuję, nie mam szczególnego planu i nie oczekuję konkretnego rezultatu. Po prostu robię coś, co sprawia mi radość – tak właśnie żyję; gdy zaś skończę, rezultat należy już do odbiorcy. W tym momencie moja praca rozpoczyna nowe życie, na które nie mam już wpływu"…- pisze Lina

www.behance.net/dudaite



The Summer Book by Tove Jansson.


Katarzyna Bogucka
Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, gdzie obroniła dyplom z malarstwa. Zajęcia prowadzone przez Iwonę Chmielewską na wydziale Edukacji Artystycznej skierowały uwagę artystki na książki dla dzieci.
Stara się być wszechstronną ilustratorką. Oprócz książek dla dzieci, ilustruje artykuły magazynów (Twój Styl, Zwierciadło, Wysokie Obcasy). Projektuje także wzory i ilustracje wykorzystywane w dizajnie (tapety, odzież). Tworzy autorskie plakaty.


"Litera może… pomóc wyrazić siebie"…


Plaża/Beach



Tiia Mets, Estonia
Urodziła się w Pärnu (Parnawa) w Estonii.
Skończyła Uniwersytet Talliński, Wydział Edukacji Artystycznej (1996) oraz Estońską Akademię Sztuk Pięknych, Wydział Sztuki i Projektowania (2002).
Jest członkiem Estońskiego Związku Grafików, IBBY oraz Estońskiego Związku Sztuki Ludowej i Rzemiosła.  Bierze udział w wystawach ilustracji organizowanych przez Estoński Związek Grafików. Swoje ilustracje oraz lalki pokazywała również na wystawach indywidualnych.
Jest żywo zainteresowana lalką artystyczną. Organizowała wystawy lalek oraz warsztaty dla dzieci.
Za ilustracje do książek dla dzieci otrzymała w Estonii kilka nagród.

Rysuje dla estońskiego czasopisma dla dzieci „Täheke“ 


Projekt patchworkowego pledu dla Małej syrenki 1., na podstawie Hansa Christiana Andersena /
Patchwork quilt design for Little 1. Mermaid, after Hans Christian Andersen



Zuzanna Zamorska
Urodziła się i wychowała w Gdańsku, tutaj też ukończyła Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki. Jej prace dyplomowe – licencjacka oraz magisterska – dotyczyły zjawiska synestezji oraz całego procesu spostrzegania. Interesuje ją działanie narządu wzroku oraz procesy w mózgu związane z postrzeganiem otaczającego świata. Na co dzień pracuje jako grafik.

 "Według mnie, litera może… wszystko".



Hanna Holma, Finlandia
Urodziła się w Oulu w Finlandii. Mieszka i pracuje w Helsinkach.
Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych oraz na Uniwersytecie Aalto, w Wyższej Szkole Sztuki, Projektowania i Architektury w Helsinkach, a także w Szkole Sztuk Pięknych i Projektowania na Uniwersytecie Sunderland w Wielkiej Brytanii.
Zajmuje się grafiką, sztukami wizualnymi oraz ilustracją.
Swoje  ilustracje oraz grafiki prezentowała na licznych wystawach indywidualnych oraz grupowych w wielu krajach, między innymi w Finlandii, Japonii oraz Stanach Zjednoczonych.

www.hannaholma.net


Łagodne westchnienie złotego króla żab /
A Serene Sigh of The Golden Prince of Frogs
Historia, którą pewnego razu ryba opowiedziała swojej ikrze
A Story A Fish Once Told its Spawn




Jana Wilsky, Niemcy
Ukończyła Uniwersytet Nauk Stosowanych w Poczdamie.
Zajmuje się ilustracją, projektowaniem graficznym, w tym okładek płyt CD, prowadzi warsztaty dla dzieci, gra na skrzypcach. W 2014 r. otrzymała Brandenburską Nagrodę Promocji Sztuki Ministerstwa Nauki, Badań Naukowych oraz Kultury kraju związkowego Brandenburgii.W 2015/2016 roku planuje wystawę w Muzeum Sztuki Dieselkraftmuseum w Chociebużu.
www.janawilsky.de

"Litera może... być widoczna i niewidoczna, to czyni ją interesującą".


ABC / ABC Bloomsbury, Berlin 2011
ABC / ABC Bloomsbury, Berlin 2011


Baobaby Studio
Duet artystyczno-projektowy tworzą Edyta Bielańska i Agnieszka Pakalska. Obie ukończyły Wydział Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, ze specjalizacją projektowanie książki. Prowadzą interdyscyplinarne studio projektowe, zajmujące się szeroko pojętą grafiką: od logotypów i systemów identyfikacji wizualnej, przez katalogi, broszury, plakaty, po strony internetowe. Ich wielką pasją i ambicją jest ilustracja i projektowanie dla dzieci. Zadebiutowały na tym polu tworząc „Bardzo proste abecadło“ (Wydawnictwo Dwie Siostry).

www.baobabystudio.pl

"Litera może… inspirować!"




Edyta Bielańska i Agnieszka Pakalska - Bardzo Proste Abecadło
A Very Simple Alphabet

Edyta Bielańska i Agnieszka Pakalska - Bardzo Proste Abecadło
A Very Simple Alphabet


Edyta Bielańska i Agnieszka Pakalska - Bardzo Proste Abecadło
A Very Simple Alphabet

Edyta Bielańska i Agnieszka Pakalska - Bardzo Proste Abecadło
A Very Simple Alphabet



Marta Ignerska
W 2005 r. ukończyła Wydział Grafiki na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Projektantka graficzna, ilustratorka. Projektuje i ilustruje książki dla dzieci i dla dorosłych. Jest laureatką wielu nagród, w tym Bologna Ragazzi Award w kategorii Non Fiction.
Jej ilustracje do książki Przemysława Wechterowicza „Alfabet” (2011) otrzymały nagrodę w konkursie organizowanym przez STGU „Projekt Roku”. Oprócz literatury dziecięcej, kreskę Ignerskiej można spotkać w wielu czasopismach.
www.martaignerska.art

"Litera może pyrkotać na traktorze, dać nura w morze lub być z kimś na noże".


Przemysław Wechterowicz i Marta Ignerska
Alfabet / Alphabet Znak 2009
Przemysław Wechterowicz i Marta Ignerska
Alfabet / Alphabet Znak 2009

Przemysław Wechterowicz i Marta Ignerska
Alfabet / Alphabet Znak 2009
Przemysław Wechterowicz i Marta Ignerska
Alfabet / Alphabet Znak 2009

Przemysław Wechterowicz i Marta Ignerska
Alfabet / Alphabet Znak 2009
Przemysław Wechterowicz i Marta Ignerska
Alfabet / Alphabet Znak 2009

Przemysław Wechterowicz i Marta Ignerska
Alfabet / Alphabet Znak 2009




Iwona Chmielewska
Ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Tworzy głównie autorskie książki picturebooks, wydawane w wielu krajach, w tym Korei Południowej, Niemczech i ostatnio także w Polsce. Jest laureatką wielu nagród, w tym dwukrotnie ilustratorskiego Oskara – Bologna Ragazzi Award, w kategorii Non fiction i Fiction. Za książkę o literach „Thinking ABC” otrzymała Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie w 2007 r.

"Litera może... z czegoś przedziwnego zrobić coś przeciwnego".



abc.de / abc.de 
abc.de / abc.de 
abc.de / abc.de 

abc.de / abc.de 
abc.de / abc.de 
abc.de / abc.de 





Jan Bajtlik
Ukończył z wyróżnieniem Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Projektuje książki dla dzieci, plakaty, ilustracje (m.in. w Time Magazine, The New York Times, Gazecie Wyborczej), identyfikacje wizualne wydarzeń kulturalnych, prowadzi warsztaty typograficzne dla dzieci. Jego prace były wielokrotnie nagradzane w kraju i za granicą.
Otrzymał wiele nagród, w tym wyróżnienie Bologna Ragazzi Award 2015 za autorską książkę o typografii dla dzieci „Typogryzmol” (Wydawnictwa Dwie Siostry), która ukazała się już w czterech wersjach językowych, w tym po angielsku nakładem Tate Modern.
www.bajtlik.eu

"Litera może… być bardzo dobrym punktem wyjścia do twórczych działań dzieci, które nie znają jeszcze liter".

okładka książki "Typogryzmoł" autorstwa Jana Bajtlika